Ceny Czech Grand Design odhalují nominace za rok 2022. Celkem 80 tvůrců a firem má šanci získat prestižní ocenění v jedné z 8 kategorií Cen Czech Grand Design. Široké nominace vybírala Akademie designu ČR a nabízejí průřez toho nejzdařilejšího z českého designu za uplynulý rok.

Od revolučního zpracování hasícího přístroje přes kabát ušitý z peřiny, vizuální identitu pro neziskovou organizaci nebo navigační systém hlavního města Prahy až po nadějný materiál z recyklovaného plastu. Nominace se zúží na tři finalisty v každé kategorii 23. února v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně při příležitosti otevření výstavy loňských Grand designérů, dua Vrtiška & Žák. Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií i absolutního vítěze napříč obory – Grand designéra 2022 – proběhne formou kreativně pojatého gala večera v Centru architektury a městského plánování: CAMP 21. března 2023. Záznam z předávání cen odvysílá ČT art 27. března 2023. Projekty finalistů rovněž blíže představí výstava v Galerii České spořitelny v Praze, která potrvá od 3. března do 2. dubna 2023.

Produktový design, móda, šperk, grafický design, fotografie, ilustrace, výrobce a objev roku. Etablovaná jména, čerstvé nápady i překvapivé novinky. Ceny Czech Grand Design ocení to nejlepší, co se ve výše zmíněných kategoriích událo za uplynulý rok. Vítěze vybírá Akademie designu ČR v tříkolovém hlasování. Pro rok 2022 přijalo členství 59 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty se volí v hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. Cílem ocenění je upozornit širokou veřejnost na mimořádné činy v oblasti designu, ocenit a medializovat práci konkrétních tvůrců a pomoci tak lepší orientaci na poli českého designu. Projekty jsou nominovány na základě hodnocení co nejširšího spektra odborníků, bez nutnosti placené přihlášky.

 

Ceny Czech Grand Design 2022 | Finalisté a široké nominace

DESIGNÉR ROKU– Cena Ministerstva kultury ČR

MÓDNÍ DESIGNÉR ROKU

DESIGNÉR ŠPERKU ROKU

GRAFICKÝ DESIGNÉR ROKU

FOTOGRAF ROKU

ILUSTRÁTOR ROKU

VÝROBCE ROKU – Cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR

OBJEV ROKU

 

Harmonogram Cen Czech Grand Design 2022:

 • 23. 2. 2023
  Nominační večer k vyhlášení finálových trojic; vernisáž výstavy Vrtiška & Žák
  v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Brně
 • 2. 3. 2023
  Vernisáž výstavy finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny (Rytířská 29, Praha 1)
 • 3. 3. – 2. 4. 2023
  Výstava finalistů Cen Czech Grand Design 2022 v Galerii České spořitelny (Rytířská 29, Praha 1)
 • 21. 3. 2023
  Slavností udílení Cen Czech Grand Design v Centru architektury a městského plánování: CAMP
 • 27. 3. 2023 21:20
  Premiéra záznamu ze slavnostního udílení Cen Czech Grand Design na ČT art