Luxusní a tradičně vyrobená, přesto vizuálně svěží. Taková je kontinentální postel Libra, kterou designér Jan Plecháč navrhl pro českého výrobce Johann Malle. Originálně řešené výrazné čelo umožňuje postel postavit ke zdi i ponechat volně v prostoru – v tom případě čelo vytváří i jakýsi dělící paraván. Kus nábytku je tak téměř povýšen na drobnou architekturu. Ostatně Jan Plecháč na pražské UMPRUM vystudoval Ateliér architektury a designu, tedy spojení obou oborů.
Bohatě čalouněné plochy odlehčuje detail technicistních nožiček i odkládací stolky z umělého kamene. Designérovi se tak podařilo učinit zadost požadavkům luxusního spaní a zároveň zůstat věrný svému svěžímu rukopisu.
Cestu na designérskou špici si Plecháč prostřílel vtipnými koncepty. Odvážně experimentoval, zbytečně však nepřekombinovával, s lehkostí a šarmem představoval líbivé produkty a dokázal jimi oslovit domácí i zahraniční publikum. V rozhovorech se nesnaží odhalovat složitá poslání designéra umělce, nebojí se sebeironie, přiznává soutěživost, ale jeho ego se zdá být celkem v pořádku. V minulém roce jako¨by zcela dospěl. Uplynulé měsíce ho postavily před velké výzvy – po dlouhých devíti letech spolupráce se rozešel s kolegou Henrym Willgusem a ve funkci uměleckého ředitele nastoupil do sklárny Moser, tradičního giganta, jenž se už několik let marně hledá. Spojení inovace a tradice Plecháčovi evidentně jde. V původně sedlářské a obuvnické dílně Johann Malle vznikly první matrace také ještě za Rakousko-Uherska, zhruba v době, kdy Ludwig Moser zakládal svou sklárnu.
Tereza Kozlová