Na přelomu roku 2022/2023 vyšla dlouho očekávaná velká autorská obrazová kniha Já, chobotnice Magdaleny Rutové a okamžitě se stala událostí sezóny i dětské literatury. Podrobné celostránkové barevné ilustrace o hrdince, která vtipně a se zvířecím odstupem komentuje náš současný svět, plní jak funkci ilustrační (tedy rozvádějí a komentují text), tak sympaticky přispívají k žánru Wimmelbuch (neboli hledací kniha). Za touto výpravnou knihou, která tak symbolicky spustila rok Magdaleny Rutové, následovala dynamicky, komiksově ilustrovaná kniha Čavargoš – nové vydání legendární romské autorské pohádky Tery Fabiánové (nakladatelství Kher) –, román pro děti Rajčaťáci a Banáni Petra Váši (nakladatelství Host) ilustrovaná s citem pro portrét a vhledem do obyčejného prostředí, a konečně na sklonku roku i naučná nebeletristická kniha Život sochy v Praze Marie Foltýnové (GHMP), kde si s bezprostředností i ironií autorka poradila s různorodými motivy, a především historií a aktualitou. Vedle ilustrátorské práce je výjimečný její projekt domácí výtvarky Fridays for lino, ve kterém se Magdalena věnuje dětem. I tady uplatňuje svoje nadání a vhled do oboru, ve kterém patří mezi nejvýraznější současné představitele, což opakovaně potvrzuje jak zájem publika, tak nadšené přijetí díla u odborné kritiky (BOOK ME cena pro projekt kniha roku publikovaný na facebooku, a Zlatá stuha za Já, chobotnice ve dvou kategoriích).
V oblasti užité ilustrace je Magdalena Rutová také nepřehlédnutelná: viz linoryty pro firmu Johannes Cyder (ve skvělé grafické úpravě Hynka Štětky) nebo portréty v ediční řadě Bibion. Práce pravidelně publikuje na svých stránkách, Facebooku i Instagramu, stále aktuální a aktualizovaná je její linorytová banka Linostock. Její ilustrace byly letos samostatně vystaveny v Paříži, Nantes a na festivalu FIK v Ústí nad Labem. Práce Magdaleny Rutové je originální jak v českém, tak evropském kontextu – je netuctová, živá i sebevědomá, a přitom srozumitelná jak dětskému, tak dospělému publiku.
Tereza Horváthová
Linostock je první světová linorytová banka, určená pravidelným uživatelům fotobank. Nikdy jsem služby fotobanky nevyužil, ale i tak nechápu ty, kteří je používají. Bohužel se mi taky nepodařilo dohledat výroční zprávu firmy Linostock za rok 2021 a ani za roky předešlé, tak nemohu s jistotou určit její ekonomický potenciál.
Doba by firmě měla přát, jsme zahlceni obrazy, a jak se zdá, obrazů není nikdy dost, ale našel by se tady editor, který by začal pravidelně nakupovat na Linostocku? Zatím čekám. Čekám, až se to stane, až nastane ta doba, kdy originalita, důmyslný vtip, pozorovací talent i smutek všedních situací dostane zasloužený prostor v médiích.
Zatím se musíme, my všichni, již doufáme, spokojit s útlou knihou, která zahajuje ediční řadu Staří mistři, vydanou Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze. Nese titul Mezitím. S podtitulem Příběhy 21. století. Příběhy mezi tím, než se ty příběhy stanou, a mezi tím, než se ukončí, to je základ zobrazovaného. Toho všeho si všímají oba autoři doprovodných textů Juraj Horváth a Jan Čumlivski. Pedagog a partner. Oba velice pozorně pojmenovávají obsah vyobrazených motivů a i absurdní aktuálnost pomalé techniky linorytu. To, co se nepojmenovává, je zobrazení, barevnost, práce s perspektivou a zarámováním. V tom všem je Linostock nefalšovanou pravdou oproti stávajícím fotobankám. Ukazuje nám to, co jsme kvůli fotobankám přestali vidět.
To vše je prací šéfa. Linostock založila, spravuje a funkci šéfa zastává Magdalena Rutová.
Tomáš Luňák