Síň slávy

SÍŇ SLÁVY  DO SÍNĚ SLÁVY LETOS VSTOUPIL VÁCLAV CIGLER, umělec, designér a pedagog, který je dodnes pokládán za jednu z nejvýraznějších osobností sklářského umění. Jeho dílo, které můžete potkat v slovenském národním divadle i pražském metru, zrcadlí hledání člověka, jeho vztahu k sobě samému a k tomu, co ho přesahuje. SÍŇ SLÁVY  DO SÍNĚ SLÁVY LETOS VSTOUPIL VÁCLAV CIGLER, umělec, designér a pedagog, který je dodnes pokládán za jednu z nejvýraznějších osobností sklářského umění. Jeho dílo, které můžete potkat v slovenském národním divadle i pražském metru, zrcadlí hledání člověka, jeho vztahu k sobě samému a k tomu, co ho přesahuje. SÍŇ SLÁVY  DO SÍNĚ SLÁVY LETOS VSTOUPIL VÁCLAV CIGLER, umělec, designér a pedagog, který je dodnes pokládán za jednu z nejvýraznějších osobností sklářského umění. Jeho dílo, které můžete potkat v slovenském národním divadle i pražském metru, zrcadlí hledání člověka, jeho vztahu k sobě samému a k tomu, co ho přesahuje.
1

SÍŇ SLÁVY DO SÍNĚ SLÁVY LETOS VSTOUPIL VÁCLAV CIGLER, umělec, designér a pedagog, který je dodnes pokládán za jednu z nejvýraznějších osobností sklářského umění. Jeho dílo, které můžete potkat v slovenském národním divadle i pražském metru, zrcadlí hledání člověka, jeho vztahu k sobě samému a k tomu, co ho přesahuje.

Dlouhá léta učil, současně se však věnoval vlastní tvorbě a pracoval třeba také pro luxusní značky hodinek a šperků. „Průkopnická práce Václava Ciglera leží na pomezí umění a designu, je často nezařaditelná a klade radikální otázky po smyslu materiálu a věcí, jejich přírodní a lidské povahy. Václav Cigler jako první u nás začal uvažovat o šperku jako nástroji tělesné a společenské komunikace, experimentálně se zabýval nafukovacími strukturami a plasty. Pro světovou sklářskou plastiku objevil potenciál optického skla. Byl zakladatelem odborného sklářského školství na Slovensku jako pedagog na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a jeho příklad formoval řadu slovenských umělců a designérů,“ vysvětlila Iva Knobloch, kurátorka a předsedkyně poroty Grafický designér roku Cen Czech Grand Design.

Václav Cigler byl oceněn 27. března 2018 během slavnostního předávání Cen Czech Grand Design v přímém přenosu ČT art ze Stavovského divadla a symbolicky vstoupil do Síně slávy českého designu.

Další nominovaní

SÍŇ SLÁVY