CENY CZECH GRAND DESIGN JSOU OBOROVÝM OCENĚNÍM, KTERÉ KAŽDOROČNĚ UDÍLÍ AKADEMIE DESIGNU ČESKÉ REPUBLIKY. OCENĚNÍ ZÍSKÁVAJÍ OSOBNOSTI ZA NEJLEPŠÍ PRÁCE V OBORECH DESIGN, MÓDA, FOTOGRAFIE, ŠPERK A GRAFICKÝ DESIGN. CENY JSOU UDĚLOVÁNY NA SLAVNOSTNÍM VEČERU VE STAVOVSKÉM DIVADLE, KTERÝ PŘENÁŠÍ ČESKÁ TELEVIZE.
Slide03
Nominace za rok 2018 jsou odtajněny
NOMINACE ZA ROK 2018 JSOU ODTAJNĚNY Ve třináctém ročníku cen se utká 88 autorů v devíti kategoriích. více…

Šanci získat trofej má 88 tvůrců, studií a firem za inovativní přístup i produktové novinky. Letošní nominace zahrnují zdravotní nábytek, zlaté koruny královen, gigantickou prolézačku nebo recyklované kapsle na kávu.  Akademie designu České republiky nominovala v devíti kategoriích napříč obory produktový a módní design, šperk, fotografie, grafický design a ilustrace. Slavnostní vyhlášení vítězů se uskuteční 20. března 2019 ve Stavovském divadle v přímém přenosu České televize.

e ZDE.

- méně
Slavnostní odhalení finalistů 2018
SLAVNOSTNÍ ODHALENÍ FINALISTŮ CEN CZECH GRAND DESIGN 2018 proběhne 27. února v kreativním prostoru CAMP, kde zároveň více…

proběhne diskuze Budoucnost designu. Během ní budeme zkoumat roli designéra, tedy jak má postupovat designér při navrhování nového produktu v našem věcmi přeplněném světě a jaká má být zodpovědná cesta výrobců při jejich výrobě. Je jasné, že musíme vyrábět méně a spotřebovávat méně. Reakcí na nadprodukci je vyrábět předměty s větším smyslem: zkrátka vyrábět pořád další a další věci už nestačí. Sociální design se stane velmi silným hnutím a právě sem by mělo směřovat uplatnění schopností designérů. Designéři budou více zainteresováni ve strategických projektech a ve vývoji produktů, které mají souvztažnost ke společenským fenoménům a globálním problémům jako je změna klimatu, urbanizace a přelidnění, problémy se zásobováním potravinami, digitalizace atd.

- méně
Vítěze volí akademie
VÍTĚZE VYBERE AKADEMIE DESIGNU ČR. Pro rok 2018 přijalo členství 61 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu.  Nejlepší projekty se volí více…

ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi. „Žeň roku 2018 je mimořádně bohatá. Nová jména a zároveň velké hvězdy se utkají bok po boku o vítězství. Na jedné straně řemeslo a tradice, na druhé straně progresivní myšlenky, které se věnují udržitelnosti budoucnosti lidstva a jakou roli v ní hraje design. Zdánlivě dva protipóly, ve skutečnosti jen východiska, která mohou pomoci evropské výrobě přežít a odlišit ji od masové produkce přicházející z Asie. Letošní nominace na Ceny Czech Grand Design odrážejí tyto otázky ve velké míře. Dokazují kvalitu současného českého designu,“ uvedla členka přípravného výboru Jana Zielinski.

- méně
Slavnostní předávání cen
SLAVNOSTNÍ PŘEDÁVÁNÍ CEN Czech Grand Design letos bude opět režírovat Jana Burkiewiczová. Proběhne 20. března 2019 v přímém přenosu České televize na program ČT art. Tématem slavnostního večera bude více…

omamná, opojná a fascinující sláva. “Nastassia nastavila téma, které se mi moc líbí, a tak budeme v duchu zkoumání slávy pokračovat,” říká Jana. „Rozhodli jsme se vytvořit jakýsi chrám či vesmírnou stanici, z které jednotlivé vítěze pošleme raketovým pohonem ke hvězdám. Přestože půjde samozřejmě o předávání cen, která má své zákonitosti, opět se pokusíme komplexní gesamstkunstwerk, ve kterém se budou přirozeně prolínat scénické obrazy s informacemi a hudbou. Moderátory a zároveň autory hudby večera budou mladí herci a zároveň skvělí muzikanti z hiphopové formace Mutanti hledaj východisko Jan Vejražka a Jiří Konvalinka.”

- méně